Sadık BUĞRAHAN

Sadık BUĞRAHAN

Tarih Köşesi

Osmanlı'da Bakanlar Kurulunun Basılması- Çerkez Hasan Olayı

05 Mayıs 2016 - 21:45

16 Haziran 1876 gecesi, Çerkez Hasan adlı bir genç subay, Abdülaziz’in intikamını almak için Devlet Erkan’ına bir suikast düzenledi.

Çerkez Hasan Mektebi Harbiye mezunu bir Subay olmasına rağmen, Galata ve Beyoğlu’nu haraca bağlamış tipik bir İstanbul kabadayısı olan Çerkez Hasan’ın böyle bir olaya kalkışacağı öngörüldüğünden,14 Haziran’da tutuklanarak Bağdat’a gönderilmesine karar verilmişti. Ancak olaylar öngörüldüğü gibi gelişmedi. Ertesi gün yola çıkacağına söz verdiği için salıverilen Çerkez Hasan, sözünü tutmak yerine Eminönü ile Unkapanı arasındaki Yemiş iskelesindeki bir meyhanede epeyce içtikten sonra üç rovelver ve iki kama kuşanarak önce Serasker( Bu günün Milli Savunma Bakanı) Hüseyin Avni Paşa’nın Üsküdar’daki konağına gitti. Paşanın orada olmadığını öğrenince Şura-yı Devlet Reisi Mithat Paşanın Bayezıd’taki konağına yöneldi.

Konakta Meclis-i Mahsusa denilen iç kabine toplantısı yapılıyordu. Alt kattaki korumalar Çerkez Hasan’ı tanıdıkları için üst kata çıkmasına izin vermişlerdi. Çerkez Hasan toplantı salonunun kapısını hızla açıp “davranmayın, davranmayın Serasker! Yakarım diye bağırdıktan sonra Hüseyin Avni Paşa’yı tabanca ile vurmuş, Bahriye Nazırı Kayserili Ahmet Paşa’yı kama darbeleri ile savuşturduktan sonra, henüz ölmediğini fark ettiği Hüseyin  Avni Paşa’yı kama darbeleriyle delik deşik ederek işini tamamlamıştı.

Çerkez Hasan Zabtiyelerce etkisiz hale getirildi. Bilanço değişik kaynaklara göre beş ila yedi ölü; iki veya on yaralıydı.

Olaydan sonra sorguya çekilen Çerkez Hasan, ifadesinde Hüseyin Avni Paşa’yı Sultan Abdülaziz’in tahttan indirilmesinde birinci derece rolü olduğundan; Ahmet Paşa’yı da tahttan indirme sırasında Dolma bahçe sarayının denizle bağlantısını kestiği için öldürmeye karar verdiğini anlatmıştı.

Çerkez Hasan 17 Haziran 1876 günü Bayezıd meydanında dut ağacına asılarak idam edildi.

Geniş bilgi için Ayşe hür’ün Öteki Tarih adlı eserine bakılabilir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum