Fehmi Uzun

Fehmi Uzun

Gölgeden Nağmeler

Cyrptolocker Virüsü Nedir?

08 Eylül 2015 - 10:58

Son günlerde birçok kişinin başını ağrıtan CryptoLocker virüsünü ve korunma yollarını dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.


CyrptoLocker virüsünü yazan, piyasaya süren grup aynı zamanda FBI Virus, Police Central e-crime Unit Virus gibi zararlı yazılımların sorumlusu olan gruptur.
CyrptoLocker virüsü ağına düşürdüğü kurban bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarını şifreler ve şifreyi açma karşılığında belli bir para talep eder. Aşağıdakine benzer bir ekran çıkar.

Bu para talebi bilgisayarınız şifrelenir şifrelenmez hemen ekrana belirir. Tabi siz parayı yatırsanız da bilgisayarınızın bu sorundan kurtulacağının garantisi yoktur. Çoğunlukla da bilgisayarınız eski haline dönmez, paranıza yazık olur.
İşin garip tarafı baktığınızda ortada hırsızlıkta yok, Kişisel veriler çalınmaz, bir yere transfer edilmez. Sadece kapı kilitlenir anahtar için para istenir.
 

CyrptoLocker virüsü bilgisayarlara yayılmak için genellikle resmi yazışmaları taklit eder. Banka, kargo vs gibi.
Özelliklede TTNET’den gelen fatura maillerini taklit eden hackerlar faturayı yüksek gösterip ekini tıklamanızı sağlarlar
Gönderilen maildeki bağlantı tıklandığında artık CyrptoLocker virüsü çalışmaya başlamış, geri dönüşü yok demektir.

Genellikle pdf görünümlü exe dosyalarından gelmektedir. Eğer uzantı, kurulum sırasında vrsayılan olarak görünmeyecek şekilde ayarlı ise pdf mi exe mi ayırt edilemeyecektir ve görünümü pdf olduğundan exe olma ihtimali aklımıza bile gelmeyecektir. Pdf zannettiğimiz dosyayı açtığımızda sistemi kilitleyecektir.
Bu virüsten kurtulmak için çeşitli yollar varsa da en garantisi formattır. Bilgisayarınıza temiz bir işletim sistemini tekrar yükleyip bu sorundan kurtulmanız en mantıklısıdır. Daha sonra Recovery programları ile eski dosyalarınız kurtarma şansınız olabilir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum