Taci KIRILMAZ

Taci KIRILMAZ

Sinema-Sanat

Daredevil

20 Şubat 2016 - 12:07

İkinci inceleme konum da yine bir Marvel yapımı olan Daredevil dizis üzerine olacak. Birinci sezonunu bir solukta izlediğim Daredevil dizisinin 2. Sezon fragmanları yayınlandı. Netflix üzerinden yayınlanan dizi bence gayet tatminkâr bir senaryoya sahip.

 İyiyle kötünün mücadelesi bir çok filmde işlenmiştir ama burada farklı bir nokta var. Kötü karakterimiz Wilson Fisk nam-ı diğer Kingpin yaptıklarını hep daha iyi bir şehir için yaptığını iddia ediyor. Yani adam kaçırma, bina bombalama ve nihayetinde cinayet bunların hepsini daha yaşanabilir bir şehir için yaptığını iddia ediyor.

Ve bazen öyle bir an geliyor ki izleyici (şahsen bende dedim) Fisk haklı diyor. Nasıl olurda daha iyi bir şehir için kötülük yapılır. Aslında hemen akıllara daha iyi bir dünya için mevcut yaşamın daha doğrusu yaşayan insanların tamamına yakınının öldürülmesi gerektiği fikrini atanların olduğu geliyor. Adamlar bu fikri diziye iyi yedirmişler. Neyse olayın fikri boyutundan ziyade diziye geri dönelim.

Fisk karakterini çizgi romanı okuyanlar hemen hatırlayacaktır çok iri ve güçlü yapısıyla dikkat çeken bir karakter. Vücudunun büyük bölümü kas olan Wilson Fisk yada çizgi romandaki ismiyle Kingpin yakın döğüşte oldukça usta olan birisi. Hiçbir alet kullanmadan insanları elleriyle rahatlıkla öldürebilecek kuvvette birisi. Giydiği kıyafet ise onun için özel yapılmış bir zırh gibi. Çocukluğunda babası tarafından eziyet ve işkence görmüş olan Fisk tüm bu olanların suçlusu olarak yaşadığı çevre olan şehri suçlu buluyor. Ve bu şehri yıkıp yeniden inşa etmenin hayallerini kuruyor. Bu hayalini gerçekleştirmek içinde yoluna ne çıkarsa temizliyor.

Tabi birde dizimizin ana karakteri Daredevil var. Dizideki ismi Matt Murdock olan karakterimiz gözleri görmeyen bir avukat. Gözlerini küçük yaşta kaybetmiş ancak başka duyuları insanüstü bir şekilde gelişmiş birisi. Wilson Fiski durdurmak için tek başına mücadele veriyor. Geceleri yüzüne taktığı bir maske ile kötülere karşı savaşıyor. Gözleri görmemesine rağmen yakın dövüş üzerine zorlu bir eğitim almış ve yeteneklerini çok fazla geliştirmiş, bu geliştirdiği yeteneklerini de kötülere karşı kullanmaktan çekinmiyor. Hasıl-ı kelam alt yazı okuma takıntınız yoksa bence izlenecekler listesine Daredevil dizisini de eklemelisiniz. Benden söylemesi..

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum