Reklam

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR DİKKAT!

Manisa İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için uygulanacak olan seyahat izniyle iligili kararını açıkladı.

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR DİKKAT!
21 Mayıs 2020 - 15:41

Manisa Valiliğinden yapılan açıklamada önemle belirtilen detaylar şöyle:

"İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 21.03.2020 tarih ve 2020/7 sayılı kararı ile sokağa çıkma ve ikametten ayrılma kısıtlamasına tabi olan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımıza Bilim Kurulunun önerisi doğrultusunda 21.05.2020 tarihinden itibaren en az bir ay boyunca dönmemek kaydıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verilmiştir.
Bu kapsamda;
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 21.03.2020 tarih ve 2020/7 sayılı kararı ile sokağa çıkmaları kısıtlanan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız (son üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) seyahat izin belgesi almak ve gittikleri yerlerde en az 30 gün kalmak şartı ile istedikleri yerleşim yerine gidebilecektir.
65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde bir kişi refakat edebilecektir.
65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız Seyahat İzin Belgesi almak üzere; elektronik ortamda e-devlet, İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi ve Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden 21.05.2020 Perşembe günü, saat 09.00' dan itibaren talepte bulunabileceklerdir.
Başvuru sırasında başvuranın ve beraberindekilerin; Covidl9 evde izolasyon sorgusunun yanı sıra belirtilen hastalıklarının olup/olmadığı hususu da sistem üzerinden otomatik olarak sorgulanacaktır.
Vatandaşlarımızın belge almak için herhangi bir sağlık kuruluşuna ya da Kaymakamlıklara gitmelerine gerek bulunmamaktadır. Seyahat İzin Belgesi başvuruları otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçlandırılacaktır.
İzin başvurusu kabul edilenlere SMS yolu ile bilgilendirme yapılacak olup ayrıca e-Devlet üzerinden başvuru onay belgesi çıktısı da alınabilecektir.
Düzenlenen "Seyahat İzin Belgesi" tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacaktır. (65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebileceklerdir.)
İzin belgesi kabul edilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın bilgileri otomatik olarak gidecekleri il valilikleri ile kayıtlı olduğu aile hekimine bildirilecektir. Kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından gerekli takipleri yapılacaktır.
65 yaş ve üzeri olan vatandaşlarımız gidecekleri yerlerde de İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 21.03.2020 tarih ve 2020/7 sayılı kararı kapsamında sokağa çıkma kısıtlamalarına tabi olacaklardır.
Seyahat izin belgesi alan ve toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edecek olan vatandaşlarımızın seyahatlerinin seyahat izin kurulları tarafından otogarlarda yoğunluk oluşturulmayacak şekilde ve toplu taşıma araçlarında oluşturulması gereken sosyal mesafe kuralları vb. kurallara uyularak planlanması ve denetimlerin yapılmasına karar verilmiştir.
Yukarıda yazılı kararlara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. Maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır."


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum