Manisa Tarım Fuarı ilgi görüyor

Tekno Tarım Manisa 15. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı açıldı. Manisa Tarım Fuarı ilgi görüyor.

Manisa Tarım Fuarı ilgi görüyor
05 Kasım 2021 - 12:04

 

Geçtiğimiz yıl pandemi koşulları nedeniyle Türkiye'de 2020 yılında yapılan tek tarım fuarı olma özelliği taşıyan Tarım Fuarı'nda Türkiye'nin birçok ilinden 100'ü aşkın üretici firma yer alıyor. Sektörün öncü firmalarının yanı sıra 10'un üzerinde kurum ve kuruluşun da standı bulunuyor. Tarım üreticileriyle firmaları buluşturan fuar, başta Manisa Valiliği ve Manisa Büyükşehir Belediyesi olmak üzere birçok kurum ve kuruluş tarafından da destekleniyor. Ayrıca fuara katılan firmalar, KOSGEB desteğinden de yararlanabiliyorlar.


Fuara Manisa Vali Vekili Mustafa Özkaynak, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk, Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın,  Yunusemre Belediye Başkan Vekili Şule Uygur, Tarım ve Orman İl Müdürü Metin Öztürk, AK Parti İl Başkanı Salih Hızlı, MHP İl Başkanı Murat Öner, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, İyi Parti İl Başkanvekili Şenol Özkaya, Türkiye Değişim Partisi Manisa İl Başkanı Hüseyin Sürel, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hasan Geriter, Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Başkanı Ahmet Kırlıoğlu,  Saruhanlı Ziraat Odası Başkana Aydoğan Okur, oda başkanları, kurum ve kuruluşların temsilcileri üreticiler ve vatandaşlar katıldı.

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, çiftçileri fuara davet etti. Fuarda yeni tarım teknolojilerinin yer aldığını kaydeden Öztürk, şunları söyledi:  "Tekno Tarım 2021'i açıyoruz. 15. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nı tüm üreticilerle, tarım sektörünün tüm paydaşlarıyla burada buluşturmuş olacağız. Tabii hakikaten burada 15. kez düzenlenmesi Manisa gibi tarımda lider şehirlerden bir tanesinde çok özel bir anlam ifade ediyor. Hakikaten tarımın teknolojisiyle buluşması gereken ve rekabette teknoloji ve yeni tekniklerin kullanıldığında bir adım olduğumuz dönemleri yaşıyoruz. Dolayısıyla fuarların önemi bir kat daha arttı. Ben burada tüm Manisa'mızdaki üreticilerimizi ve çevre illerimizdeki tüm çiftçilerimizi, Manisa 15. Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı olan Tekno Tarım 2021'e davet ediyorum. Hepsini burada bekliyoruz. Stantlarımız burada kurulmuş vaziyette, burada birçok katılımcımız, birçok firma ürünlerini sergilemek üzere geniş bir katılım göstermiş durumdalar. Dolayısıyla ben çiftçilerin, üreticilerin burada yeni teknoloji ve tarım teknikleri konusunda önemli olan bu fuarımıza da tüm üreticilerimizi ve bölgemizin tüm çiftçilerini davet ediyoruz. Tekno Tarım 2021'de yeni makinalar yeni tekniklerle buluşmak üzere tarımın başkenti Manisa'da buluşmak dileğiyle."


Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, Manisa’da 400 bin ailenin tarımla uğraştığını ifade ederek, pandemi döneminde tarımın öneminin daha da ortaya çıktığını açıkladı. Manisa çiftçisinin değişime, gelişime açık olduğunu söyledi. 
Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap, fuarın Manisa tarımının gelişimini daha üst seviyelere taşıyacak Manisa’nın sektördeki etki alanını daha da genişletecek bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Özkasap, yıllık 4 milyar doları geçen Manisa ihracatının yaklaşık yüzde 15’ini tarıma dayalı ürünler oluşturduğunu ifade etti. Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa’da tarımın daha da gelişmesi için belediye olarak çalıştıklarını söyledi. 4 bin 500 kilometre malzemeli ova yolunu yaptıklarını ifade eden Çelik, 105 kilometre ise soğuk asfalt çalışması yaptıklarını kaydetti. Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, üreten belediyecilik olarak tarıma ve kırsal kalkınmaya her zaman destek olduklarını söyledi. Manisa Vali Vekili Mustafa Özkaynak, fuarın üreticilere hayırlı olmasını diledi. Konuşmaların ardından protokol üyeleri açılış kurdelesini kesti, fuarda yer alan ürünleri inceledi. Üzüm, zeytinyağı, gibi ürünlerin tadına baktı. Fuarı Destekleyen Kurum ve Kuruluşlar ise şöyle: Manisa Valiliği, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Yunusemre Belediyesi, Şehzadeler Belediyesi, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, Şehzadeler Ziraat Odası, Manisa Esnaf Odalar Birliği (MESOB), Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Ziraat Mühendisleri Odası Manisa Şubesi, Manisa Veteriner Hekimler Odası, Manisa İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Manisa Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği, Manisa İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Manisa Süt Birliği, Manisa'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği.

Tarım Fuarı, 7 Kasım Pazar gününe kadar 10.00 ile 19.00 saatleri arasında ziyaretçiler tarafından gezilebilecek.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum