Reklam

ÖZEL İLE ÇELİK BULUŞTU

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik,   CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’i makamında ağırladı. Özel’in önceki gün verdiği soru önergesinde gündeme gelen Sayıştay Denetim Raporu ile ilgili, Başkan Çelik, Özel'i bilgilendirdi.

ÖZEL İLE ÇELİK BULUŞTU
10 Kasım 2018 - 16:04 - Güncelleme: 10 Kasım 2018 - 17:55

Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrasında açıklama yapan CHP’li Özel “ Ömer Faruk Çelik, her bir madde ile ilgili yaşananları, kimisi CHP’li başka belediyelerde de, Sayıştay’ın yazdığı benzer tenkitlerden örnekleri, bilgimize sundu. Bunların hepsinin açıklığa kavuşturulması, bizim açımızdan son derece önemlidir” diyerek Başkan Çelik’e teşekkür etti.  Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ise yaptığı açıklama da “Bugün yaptığımız toplantıda her şeyi bütün şeffaflığı ile konuştuk. 4 yıldır Sayıştay’dan teşekkür alan Şehzadeler Belediyesi’nin, yaptığı bütün iş ve işlemlerin, hukuka ve usule uygun olduğu ortadadır.” dedi.
BAŞKAN ÇELİK, ÖZEL’İ DAVET ETTİ
Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, geçtiğimiz gün Şehzadeler Belediyesinin 2017 yılı Sayıştay raporunda yer alan 7 maddeyle ilgili TBMM’ye soru önergesi veren CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’i makamında ağırlayarak, Sayıştay raporunda belirtilen konular hakkında bilgiler verdi. Özel’in Şehzadeler Belediyesini ziyareti esnasında Başkan Yardımcısı Bilal Demir, Mali Hizmetler Müdürü Bayram Akkaya ve Başkan Danışmanı Atilla Efendioğlu’ da hazır bulundu.
BAŞKAN ÇELİK “ŞEHZADELER BELEDİYESİ 4 YILDIR SAYIŞTAY’DAN TEŞEKKÜR ALIYOR”
Sayıştay Denetçilerinin 2017 yılı denetim raporunda ifade edilen maddelerin hemen hemen bütün belediyelerin raporlarında ifade edilen tavsiye niteliğinde uyarılar olduğunu belirten Başkan Çelik, Şehzadeler Belediyesi’nin hiçbir hukuk dışı ve usulsüz işleminin olmadığını ifade etti. Raporda ifade edilen konularla ilgili CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özelin İçişleri Bakanlığına soru önergesi verdiğini hatırlatan Başkan Çelik “Konuyla ilgili bende kendisini aradım, bu konuyla ilgili kendisini bilgilendirmek istedim. Şehzadeler Belediyesi’nin Sayıştay Raporlarında bir usulsüzlük olmadığını, Sayıştay Denetçilerinin bir takım tavsiyelerini ve görüşlerinin bulunduğunu, Şehzadeler Belediyesi’nin 4 yıldır Sayıştay’dan teşekkür aldığını, tüm bu konularla ilgili kendilerine detaylı bilgi vermek istediğimizi ifade etmiştim. Sayın Grup Başkanvekilimiz de sağolsunlar bugün belediyemize teşrif ettiler. Öncelikli olarak ben bu nezaketleri ve ziyaretleri için kendilerine teşekkür ediyorum” dedi. 
 
ÇELİK “BENZER TAVSİYELERİN TAMAMI CHP’Lİ VE DİĞER PARTİLERDEN BİRÇOK BELEDİYEYE YAPILDI”
Bütün Belediyelerin her yıl, Sayıştay tarafından denetlendiğini belirten Başkan Çelik “Bu denetim sonucu, bir rapor haline dönüştürülüyor. Şehzadeler Belediyemizin denetim raporunda Sayıştay Denetçilerinin belediyemize teşekkür ettiğini görüyoruz. Fakat 7 madde de farklı görüşleri, uyarıları, tavsiyeleri var. Bunlar bir usulsüzlük değil, bir suç değildir. Bu farklı bir bakış açısıdır.  Sayıştay raporunda ki geçen bir ifade aynen şu şekildedir. 'Genelde Belediyenin hesaplarında gözlemlenen düzenlilik ve çok önemli hatalara yol açılmaması Şehzadeler Belediyesinin mali kontrollerinin yetkinliğinin bir göstergesidir ve bu olgu takdirle gözlemlenmiştir'. Tavsiye niteliğinde dile getirilen yedi maddeyle ilgili herhangi bir usulsüzlük, bir hukuksuzluk, bir yanlışlık olmadığını maddeler halinde, bir kısmı CHP’li olan diğer belediyelerle ilgili hazırlanan raporlardan da kıyaslama yaparak, Grup Başkanvekilimiz ve Milletvekilimiz Sayın Özgür Özel’e arkadaşlarımızla birlikte ifade ettik. Bilgi paylaşımı yapmış olduk. Çünkü hepimiz bu şehirde yaşıyoruz, birlikteyiz. Bu şehirde daha iyi şeyler yapabilmek çabası ve gayreti içerisindeyiz. Ben tekrar davetimize icabet ettiği için Sayın Grup Başkan Vekilimiz Manisa Milletvekilimiz Sayın Özgür Özel’e teşekkür ediyorum” dedi.

ÖZEL “BUGÜN SİYASETTE RUTİNİN DIŞINDA BİR HADİSE YAŞIYORUZ”
CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel ise yaptığı açıklamada Başkan Çelik’e davetinden ve centilmenliğinden dolayı teşekkür etti. CHP milletvekili Özgür Özel yaptığı açıklamada “Bilindiği gibi Sayıştay Belediyeleri ve tüm kamu kurumlarını düzenli olarak denetliyor ve bir rapor yazıyor. CHP olarak biz grup danışmanlarımız ile birlikte bu raporları tek tek inceliyoruz. Raporda belirtilen hususları sorular haline getirerek muhataplarına soruyoruz. Bu belediye karşı yapılan özel bir tutum değildir. Bu CHP’nin Ana Muhalefet partisi olma görevi olarak ele aldığımız bir konudur. Bu rutinin içerisinde Şehzadeler Belediyesine ilişkin tespit edilen veya öneri olarak sunulan 7 maddeyi bir soru önergesi haline getirerek basını bilgilendirmiştik. Buraya kadar yaşananlar siyasette hep alışıla gelmiş bir durumdur. Bunun üzerine de muhataplardan konu ile alakalı bir resmi cevap beklenir. Zaten o cevapta yazılan soru önergesine Belediye tarafından da resmi bir cevap verilecektir. Ancak zaman zaman gördüğümüz, sert açıklama ve karşılıklı suçlamalarla gerilen bir ortamda olabiliyor. Bugün Manisa’da bu rutinin dışında bir hadise yaşıyoruz. Soru önergemizden haberdar olduktan sonra Sayın Ömer Faruk Çelik beni arayarak bu soru önergesine resmi olarak cevap vereceklerini, konu hakkında basın üzerinden de açıklama yapılabileceğini, ancak kendisinin uygun olması durumunda, konunun uzmanları ile birlikte bu soruları açıklığa kavuşturabileceğini ifade etti. Bizde bugün Manisa’da olduğumuz için hem kendisinin bir kahvesini içtik, hem de kendileri bu 7 maddeyle alakalı olarak bize birebir olarak açıklamalarda bulundular” dedi.

ÖZGÜR ÖZEL “BAŞKANIMIZ BÜTÜN MADDELERİ TEK TEK ANLATTI”
 “Elbette ki bizim uzmanlığımız, Sayıştay raporları ve verilen cevapları tam olarak irdeleyip bir karar verecek noktada değildir. Şeklinde açıklamalarına devam eden CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel “Ancak sayın başkanımız her bir madde ile ilgili yaşananları, kimisi CHP’li başka belediyelerde de Sayıştay’ın yazdığı benzer tenkitlerden de örnekleri bilgimize sundu. Bunun siyasetin dili ve yapılış şekli açısından önemli bir adım olduğunu görüyorum. Böyle bir çağrı alınca bu çağrıya ‘siz resmi bir cevap verin, biz oradan okuruz’ demek bize de yakışmazdı. Kendilerinin bu olumlu yaklaşımlarını, hem Manisa, hem de Türkiye siyasetinde bir örnek olması gerektiğini düşünüyorum çünkü farklı partilerde siyaset yapıyor olmak, düşmanlık anlamına gelmez. Rekabet elbette olacak ancak, Belediyecilik bir kamu hizmetiyse ve bu hizmetlerden her birimiz yararlanıyorsak ki bunu son derece değerli buluyoruz. Elbette farklı fikir ve görüşler olabilir. Tabiki siyasetin dilinin, basına yansımasında tenkit ve eleştirilerin, yolsuzluk ve usulsüzlük olarak değerlendirilmesi de muhataplarını zor durumda bırakabilir. Bunların hepsinin açıklığa kavuşturulması, bizim açımızdan, son derece önemlidir
Bundan sonra bu görevleri yapan herkes açısından bunun bir örnek olmasını temenni ediyorum. İçmiş olduğumuz çay kahve eşliğinde gerekli olan bilgileri aldık. Daha önce de Sayın Başkan Ankara’ya geldiğinde bizi makamımızda ziyaret etmişti. Bu bizim içinde bir anlamda iadeyi ziyaret olmuş oldu. Sonuçta önümüzde ki dönem seçimlerde farklı siyasi partilerde bir rekabet içerisinde olacağız. Ben sayın başkana şimdiden başarılar diliyorum ve bugün olduğu gibi centilmence bir seçim döneminin geçirilmesini ümit ediyorum” dedi. 

ÖZEL “MANİSASPORA, DERNEKLERE VE STK’LARA ARAÇ TAHSİS EDİLMESİNE KARŞI DEĞİLİZ”
CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel son olarak “Buradan açıkça ifade etmem gerekir; Biz Manisaspor’a veya diğer spor kulüpleri ve derneklere araç tahsis edilmesine karşı değiliz. Ne Şehzadeler’in, ne Yunusemre ’nin, ne Büyükşehir’in Manisaspor’a katkı sağlamasına hiç birimiz karşı olmayız. Yasal çerçevede imkânlar dâhilinde bu tür katkıların yapılmasına bir itirazımız yoktur. Ne kadar çok olursa o kadar iyidir. Benim ilk kombine uygulamasının başladığı yıl Açık tribünden almış olduğum j19 kombine kartım, hala yanımda duruyor. Bizim Manisaspor sevgimiz açık tribünde yağmur altında maç izleyerek tescillidir “dedi.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum