Çanakkale'de 2 bin 131 Manisalı asker şehit düştü

20. Yüzyılın en büyük ve en kanlı savaşlarından biri olan Çanakkale muharebesinde Manisa’dan katılan 2 bin 131 asker şehit düştü. 2 bin 914 şehitle en fazla şehit veren şehir Bursa olurken, Manisa en fazla şehit veren 5’ini şehir olarak tarih sayfalarındaki yerini aldı. İşte il il Çanakkale zaferi şehitlerinin listesi…

Çanakkale'de 2 bin 131 Manisalı asker şehit düştü
18 Mart 2022 - 18:18
Çanakkale Zaferi'nin 107'nci yıldönümü... Gelibolu'da büyük bir kahramanlıkla kazanılan zafer, sadece Türklerin değil bütün dünyanın hayatını değiştirdi. İtilaf Devletleri’nin İstanbul’u da alarak İstanbul ve Çanakkale Boğazları’nın kontrolünü ele geçirmek istemesi üzerine ilk hedef Çanakkale Boğazı olmuştu. Ancak saldırıları başarısız olunca geri çekilmek zorunda kalmışlardı. Dünya tarihini değiştiren bu savaşta yarım milyon insan hayatını kaybetti. Türkiye’nin en köklü 3 spor klübü olan Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın sporcuları, Çanakkale’de kazanılan zaferde pay sahibidir. Resmi kayıtlara göre 3 büyüklerde o zamanlarda sporcu olan 30 oyuncu(Galatasaray 23, Fenerbahçe 5, Beşiktaş 2) farklı cephelerde şehit olmuştur. Cephede savaştıktan sonra saatlerce yol gidip İstanbul’da maç yapmaya gelip, maç sonunda tekrar cepheye dönen futbolcuların hikayeleri ise kitaplara konu olmuştur.
 
YARIM MİLYON İNSAN HAYATINI KAYBETTİ
490.000’e yakın askerle gelen işgalci kuvvetler, 300.000’den fazla kayıp verdi. Buna karşılık Osmanlı tarafının 315.000 askerinin 250.000 tanesi ana yurdunu korurken şehit oldu. O tarihe kadar eşi görülmemiş bir cephe olan Çanakkale'de, toplamda yarım milyondan fazla genç hayatını kaybetti.
 
 
 
1915 yılında mektepler mezun vermedi, kimse evlenmedi, kimse kendini düşünemedi. Bütün dünya birbirine karşı savaşıyordu ve bu savaşta herkese ihtiyaç vardı. Bunun en büyük örneklerinden birisi ise Tıbbiye’nin 1915 yılında eğitimine 1 yıllık ara vermesidir. Genç yaşlı dinlemeden insanlar savaşa giderken, 1915 senesinde hayat resmen durmuştu.
 
İŞTE MEMLEKETİN TAPUSU
Hangi il kaç şehit verdi?
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum