Reklam

Botoxla Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi Olabilirsiniz!

Botoxla Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi Olabilirsiniz!
03 Aralık 2019 - 14:18 - Güncelleme: 03 Aralık 2019 - 15:34

Makat bölgesinde oluşan birkaç hastalıktan biri de makat çatlağı yani anal fissürdür. Ancak çok bilinmemesinden dolayı bu problemle karşılaşan insanların büyük çoğunluğu basur yani hemoroid oldum düşüncesine kapılır.

Hastalığın oluştuğu bölgeden dolayı hasta doktora başvurmaktan çekinir ve kendi kendine evde uygulayabileceği çözüm arayışına girer. Gerek internet gerekse çevreden duyduğu yöntemleri uygulayarak tedavi uygulamaya çalışır.

Aslında makat çatlağı denilen problem akut yani ilk 15 günlük dönemde doktora başvurulsa ilaç desteği ile geçebilen bir sıkıntıdır. Ancak 15 günlük sürecin geçmesiyle kronikleştiğinden ne yazık ki artık ilaçla düzelebilme şansı kaybedilmektedir.

Burada bilinmesi gereken en önemli nokta sağlık problemi her ne olursa olsun kişinin kendi kendine teşhis koymaması ve utanıp, çekinmeden mutlaka doktora başvurmasıdır.

Makat Çatlağı Nedir?
Tıpta anal fissür, toplumda makat çatlağı, makat yırtığı gibi isimlerle tabir edilmektedir. Bebek ve yetişkinler olmak üzere her yaştan insanda görülebilen bir problemdir.Çoğunlukla kabızlık problemi yaşayan insanların ıkınarak dışkılama istemesi sırasında dışkının sert çıkması ve makat kaslarında bulunan dokuya zarar vermesi ile oluşur. Anüs kenarında meydana gelen küçük cam çiziği şeklinde ki hasar ne yazık ki kişinin kabusu olur.


Makat çatlağı akut ve kronik olmak üzere iki grupta incelenebilmektedir.

Makat Çatlağı Neden Olur?


Yazımızın akışında da bahsettiğimiz gibi anal fissür oluşumunda rol oynayan en büyük etken kabızlıktır. İnsanlık tarihi boyunca kabızlık ile karşılaşmayan yoktur ve gündelik bir problem gibi görülür. Ancak çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet vermektedir.

Kabız olan kişi hissettiği rahatsızlık nedeniyle dışkılamak ister ve bunu gerçekleştirmek içinde ıkınır. Ikınma doğrultusunda dışkı sert ve kalın bir yapıda çıkarak makat kaslarında küçük bir yırtığın oluşmasına sebep olur. Bu küçük yırtık maalesef kişide inanılmaz derecede şikayetlerin görülmesine neden olmaktadır.

Kabızlık ve ıkınma dışında nadiren de olsa ishal, ters ilişki, makat kanseri, HIV gibi hastalıklar da makat çatlağı oluşumunda rol oynayabilmektedir.

Anal Fissür Belirtileri Nelerdir?
Anal fissür yavaş yavaş belirtiler göstererek oluşan bir hastalık değildir. Birden bire oluşur ve şikayetler cereyan eder. Ancak kişinin anal fissür olduğunu anlaması için bulgular şu şekilde sıralanabilir.

  • Dışkılama esnasında ve sonrasında acı
  • Kanama
  • Kaşıntı

Makat Çatlağından Nasıl Korunulur?
İlk olarak çatlağın oluşumunda rol oynayan sebep belirlenmeli ve bu sebebe çözüm bulunmalıdır. Örneğin süreklilik kazanan bir kabızlık şikayetiniz söz konusu ise öncelikle kabızlığa çare bulunmalıdır. Beslenme alışkanlığınızda düzenlemelere gidilmeli, sıvı tüketiminizi ve gündelik hareketlilik oranınızı gözden geçirmelisiniz.

Günlük yürüyüşler yapıp, yeterli sıvı tüketir ve bol lifli şekilde beslenirseniz büyük oranda kabızlık probleminin önüne geçebilirsiniz. Kabızlığa çare bulamıyorsanız doktorunuza başvurarak muayene olmalı ve doktor kontrolünde çözüm aramalısınız.

Dışkılama esnasında asla ıkınmamanız gerektiğini de unutmamanız gerekmektedir.

Makat Çatlağı Tedavisi Nasıl Yapılır?
Anal fissür tedavisi ameliyatlı ve ameliyatsız olmak üzere iki farklı yöntemle yapılmaktadır. Ameliyatlı yöntem kasılan kasların kesilerek gevşetilmesine dayanır.

Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde sağlık alanında da pek çok gelişmeler söz konusu olmaktadır. Bu doğrultuda makat çatlağı tedavisi artık 1 dakika kadar kısa bir sürede botoks ile mümkün olabilmektedir.

Kasılan makat kasları botox sayesinde gevşetilerek hasta şikayetlerinden kurtulmaktadır.

Botoks kasılan kasa enjekte edilerek, kas gevşetilir ve kişi böylece tedavi olmuş olur.

IDEATIP İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da..

Makat çatlağı muayenesi ve tedavisi olmak için Türkiye’nin dört büyük ilinde bulunan 6 kliniğimizden size en yakın olan hangisiyse ister online ister telefon yoluyla randevu alabilirsiniz.

İletişim : https://www.ideatip.net

Op. Dr. Demet AĞRAS

İzmir Konak
Adres: Atatürk Caddesi No:174/1 Kat:4 (Cumhuriyet Meydanı) KONAK – İZMİR
TEL: 0232 422 10 06 – 0232 464 10 06
GSM: 0542 295 52 54


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum