Reklam

ÜZÜM BAĞLARINDA YÜZDE 50'YE YAKIN KAYIP VAR

Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, strese girip dökülme ve silkme yapan üzüm bağlarını ziyaret etti. 

ÜZÜM BAĞLARINDA YÜZDE 50'YE YAKIN KAYIP VAR
02 Haziran 2020 - 16:18


Manisa’nın Salihli ilçesinde 16 ile 19 Mayıs tarihleri arasında hava sıcaklığının 40 dereceyi aşması ve hemen ardından gece sıcaklığın 5 ila 6 derecelere kadar düşmesi, üzüm bağlarının strese girerek silkme ve dökülme yapmasına neden oldu. 

Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, strese giren üzüm bağlarında incelemelerde bulundu. 

ÜZÜM BAĞLARINDA YÜZDE 50’YE YAKIN KAYIP VAR

Salihli Ovası’nda yüzde 50’ye yakın oranda kayıp yaşandığını ifade eden Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, “Üzüm bağlarının zarar gördüğü Hasalan Mahallemizde incelemelerimize devam ediyoruz. Aşırı sıcağın hemen ardından gelen soğuktan dolayı üzüm bağlarımızda silkme ve dökülme meydana geldi. Manisa’da 16-19 Mayıs tarihleri arasında 43 derece sıcaklığı gördük. Akabinde birkaç gün sonra gece hava sıcaklığı 5-6 derecelere düşünce bağlarımız maalesef strese girdi. Bu stresten dolayı dökme ve silkme meydana geldi. Ben Salihli ovasında 20’ye yakın mahallede 65-70’e yakın bağ gezdim. Yüzde 40 ile yüzde 50 arasında kayıp gözüküyor” dedi.

“MANİSA AFET BÖLGESİ İLAN EDİLMELİ”

Başkan Yalvaç son olarak Manisa’nın afet bölgesi ilan edilmesi konusunda ellerinden geleni yapacaklarını ifade ederek, “Tüm Manisa ovamıza geçmiş olsun diyorum. Bu konuda İlçe Tarım Müdürlükleri ve Ziraat Odaları ortak çalışmalar yapıyorlar. Manisa’nın afet bölgesi olarak ilan edilmesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Üreticimizin yanında olacağız” şeklinde konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum