Reklam

MAYIS AYINDA ÖLDÜRÜLEN 21 KADINDAN 2'Sİ MANİSA'DA CİNAYETE KURBAN GİTTİ

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Mayıs 2020 raporunda bir ayda 21 kadının öldürülmesine dikkat çekti. Mayıs ayında öldürülen 21 kadından 2'si Manisa'da cinayete kurban gitti.

MAYIS AYINDA ÖLDÜRÜLEN 21 KADINDAN 2'Sİ MANİSA'DA CİNAYETE KURBAN GİTTİ
01 Haziran 2020 - 17:04

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2020 Mayıs ayı raporunda, şu açıklamalara yer verildi:

"Tüm dünyada ve Türkiye’de koronavirüs ile birlikte olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Dünyanın pek çok yerinde olağanüstü koşullara, olağanüstü önlemler alındı. Herkesin evde kalması gerektiği bu süreçte, bu koşullar kadınlar için hala zorluklar da ortaya çıkardı. Dünyada ve Türkiye’de salgın henüz sona ermemişken, korona tedbirlerinin gevşetildiği yeni bir döneme giriyoruz.  

Bu ay 21 kadın cinayeti işlenmiş, 18 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulunmuştur. Öldürülen 21 kadından 17’sinin neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 3’ü ekonomik bahaneyle, 1’i de kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü. 17 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor."

Ceren ve Gülnur Manisa'da öldürüldü

21 Mayıs tarihinde Manisa'nın Salihli ilçesinde 17 yaşındaki Ceren Kultaş, bir başka kıza benzetildiği için cinayete kurban gitti.
Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde 28 Mayıs sabah işe gitmek için kız arkadaşıyla servise doğru hareket eden 22 yaşındaki Gülnur Kocabaş, sokak ortasında pompalı tüfekle 5 el ateş edilerek öldürüldü.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum