Manisa Şehir Hastanesi'nden önemli açıklama

Türkiye’de sayılı kalp merkezlerinden biri olan Manisa Şehir Hastanesi, açıldığı Kasım 2018’den bu yana Manisa halkına hizmet veriyor. Bugüne kadar kardiyoloji kliniğinden birçok hasta şifa buldu. 14 bin hastaya Anjiyografi işlemi uygulandı. Manisa’da kalp krizi geçiren covid-19 hastalarının yüzde 90’ından fazlasının tedavisi hastanede yapıldı. Kardiyoloji alanında Manisa’nın en büyük merkezi olan Manisa Şehir Hastanesi 18 yoğun bakım, 17 Anjiyografi yatağı ve 21 servis yatağı ile pandemi döneminde de 7/24 halkın hizmetinde. 

Manisa Şehir Hastanesi'nden önemli açıklama
19 Nisan 2021 - 16:14

Kardiyoloji Bolum Sorumlu Hekimi Uzm. Dr. Mehmet Burak Özen, son 1 yıldır tüm dünyayı etkisine alan Covid-19 pandemisini beraberinde birçok hastalığı da beraberinde getirdiğine vurgu yaptı.  Covid-19 hastalığını geçirenlerin aynı zamanda kalp krizi de geçirdiğine dikkat çeken Özen, “Son 1 yıldır tüm dünyayı etkisine alan Covid-19 pandemisi sonucunda bu hastalığı geçiren kişilerde hem atardamar hem de toplardamarlarda pıhtılaşma artışı görülüyor.  Bu artış pıhtılaşma sorunu ve henüz mekanizmasını tam olarak bilmediğimiz nedenlerden dolayı covid-19 hastalığına neden olan coronavirüs kalpte de enfeksiyon yapabilmekte ve kalp krizi geçirme ihtimalini arttırmaktadır.  Son bir sene içinde Manisa Şehir Hastanesinde covid-19 hastalığı esnasında kalp krizi geçiren 115 hastaya anjiyografi işlemi uygulanmıştır bu hastaların tedavileri pandemi döneminde Manisa şehir hastanesinde devam ediyor. Anjiyografi esnasında sağlık çalışanları yaklaşık 10-15 kg’lık kurşun önlük üstünde giydileri tulum ve koruyucu ekipman ile zor da olsa bu hastaların tedavilerini aksatmamışlardır” diye konuştu. 

Hastaların pandemi dönemin göğüs ağrısı olsa bile acile gitmediği ya da virüs korkusu ile acile geç başvuru yaptığını ifade eden Özen, “Bu da pandemi döneminde hastaneye başvurmayan ya da çok geç başvuran kalp krizi vakaları ile çok sık karşılaşmamız sonucunu doğurmuştur bu da kalp krizi nedenli ölüm ve kalp krizi komplikasyonlarını arttırmaktadır. Çıkardığımız istatistiklere göre kalp krizi vakalarında özellikle pandeminin ilk başladığı zamanlarda, ilk aylarda ciddi bir azalma gördük. Bu yüzden evde kalp krizi semptomları varsa bunlar göğüs ağrısı, nefes darlığı, bayılma mutlaka hastaneye başvurmamız gerekiyor. Bunun için mutlaka tedavi görmemiz gerekiyor” diye konuştu. 
Covid-19’un damar cidarlarını hasara uğrattığını belirten Özen, “Damarları öldürüyor. Ve damar tıkanıklarına neden oluyor. Normalde kalp krizinde biz genelde bir damarın tıkalı olduğunu görüyoruz. Ama Covid-19 ile birlikte birçok damarın tıkalı olduğu hastalarımız oldu. Coronavirüs her organı tutabildiği gibi kalp ve damarları da tutabileceği kalp krizi kalp kas enfeksiyonu damarlarda pıhtı oluşumu akciğere pıhtı atması gibi hastalıkları neden olabileceği unutulmamalıdır” diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum