Manisa'dan hibe desteği açıklaması

Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Eşref ASLAN tarafından engelli ve eski hükümlü kendi işini kurmak isteyen bireyler için, hibe proje desteklerine 3 Aralık 2021 tarihine kadar başvuru yapılabileceği bildirildi.

Manisa'dan hibe desteği açıklaması
15 Kasım 2021 - 10:29

 

Kendi işinin patronu olmak isteyen engelli ve eski hükümlülere yönelik hibe desteği hakkında ayrıntılı bilgi veren İl Müdürü ASLAN; Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyonca,  kendi işini kurmak isteyen ve en az % 40 oranında engelli raporu olan engelli kişilere, 65 bin TL’ye kadar destek verileceğini belirtti. Yine eski hükümlü olup, kendi işini kurmak isteyenlere de projesi onaylanması halinde brüt asgari ücretin 15 katına kadar hibe desteği verileceğini belirtti. 
Engelliler için;


Kuruluş işlemleri desteği: İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler,  ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 5.000 TL.
İşletme gideri desteği: Sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, kira ve tanıtım) en fazla % 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 15.000 TL. 

Kuruluş desteği: Sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dahil en fazla 45.000 TL destek sunulmaktadır.
Eski Hükümlüler için;

Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimleri tarafından yapılan başvuru sonrasında bütçe imkanları doğrultusunda kaynak tahsis edilmesi uygun görülen projelere en fazla brüt asgari ücretin 15 katına kadar kurulacak işyeri için gerekli olan giderleri kapsayan “kuruluş desteği” verilecektir.
Korumalı İşyeri Projeleri için(Zihinsel ve Psikolojik Engelli);
Korumalı işyeri kapsamında zihinsel ve psikolojik engelli bireyleri istihdam etmeye yönelik projeler de aynı kapsamda değerlendirilmektedir. Korumalı işyeri statüsüne sahip olup, destekten yararlanma hakkı sağlanacak işletmelere; kuruluş sermaye desteği, korumalı işyerinde çalışacak engelli bireylerin bir yıl boyunca ücretleri ve sigorta primleri ile birlikte, işletmenin bir yıl boyunca su, elektrik, ısınma, iletişim ve tanınırlık gibi sabit giderlerinin fatura bedellerinin %60’ına tekabül eden giderleri hibe olarak karşılanmaktadır. 
Engelli ve Eski hükümlü kendi işini kurma hibe Proje teklifleri,  3 Aralık 2021 tarihi mesai bitimine kadar, Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüze veya Hizmet Merkezlerimizle irtibat sağlanarak E-Devlet üzerinden başvuru yapılabilecektir. 
Engelli projelerinin, bizzat proje sahipleri tarafından, eski hükümlü projelerinin ise, Adalet Bakanlığı’nın ilgili kurumları aracılığıyla, Korumalı İşyeri Projelerinin ise Statü sahibi işyeri temsilcisi tarafından İl Müdürlüğümüze veya Hizmet Merkezlerimize elektronik ortamda sunulması gerekmektedir.
Bu kapsamda gerek kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlü bireylerin, gerekse korumalı işyeri kapsamında zihinsel ve ruhsal engelli bireyleri istihdam etmek isteyen işverenlerin projelerini hazırlayarak en geç 3 Aralık 2021 tarihi mesai bitimine kadar İl Müdürlüğümüze veya en yakın hizmet merkezine elektronik ortamda ulaştırması gerekmektedir.
İl Müdürü Eşref ASLAN hibeden faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın projelerini mevzuata uygun olarak, Engelli Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen Ceza Paralarını Kullanmaya Yetkili Komisyona sunulmak üzere 3 Aralık 2021 tarihine kadar İl Müdürlüğümüze veya Hizmet Merkezlerimize elektronik ortamda sunmaları gerektiğini ifade ederek,  konu ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyen vatandaşlarımız www.iskur.gov.tr internet adresimize girerek, DUYURULAR Bölümünde Kendi İşini Kurma Projeleri Başvuru Rehberinden yararlanabilirler. Ayrıca konu ile ilgili olarak, İl Müdürlüğümüz ve Hizmet Merkezlerimizde görevli ilgili personellerden detaylı bilgi alabilirler. 

 


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum