Reklam

MANİSA'DA MECLİSLERDE MASKE ZORUNLULUĞU

Manisa İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun Büyükşehir, İl, İlçe, Belde Belediyeleri ve Mahalli İdare Birlikleri Meclisleri ile İl Genel Meclislerine İlişkin 2020/66 Sayılı Kararını açıkladı. Meclis toplantılarında maske takma zorunluluğu getirildi.

MANİSA'DA MECLİSLERDE MASKE ZORUNLULUĞU
04 Haziran 2020 - 14:48

Karar şöyle:

"Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen ve tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden Covid-19 adı verilen Koronavirüs salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, İçişleri Bakanlığının uygulamaya konulmasını emrettiği talimatlar ve virüsün kuluçka devresinde de bulaşma ve yüksek yayılma hızına sahip olması özelliklerinin birlikte değerlendirilmesi sonucunda ilimiz genelinde uygulanmak üzere kararlar alınmıştır.

Gelinen aşamada virüsün yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi yönünde kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda kontrollü normalleşme sürecine geçilmiş, getirilen yasaklama/kısıtlamaların bazılarının kaldırılması hususları değerlendirilmiş; Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddesi kapsamında aşağıdaki kararlar alınmıştır:

İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 26.03.2020 tarihli ve 2020/12 sayılı kararı ile ertelenen büyükşehir, il, ilçe, belde belediyeleri ve mahalli idare birlikleri meclisleri ile il genel meclislerinin aşağıda belirtilen hususlara riayet edilmesi kaydı ile Haziran ayı toplantıları ile sonraki toplantılarını yapabilmelerine karar verilmiştir.

  • Meclis toplantılarının yapılacağı yerin girişine/görünür bir yerine COVID-19 kapsamında alınması gereken önlemlerle ilgili afişler (el yıkama, maske kullanımı ve meclis toplantısı yapılacak yerin içinde uyulması gereken kurallar) asılacaktır.
  • Meclis toplantılarının yapılacağı yerlerin/binaların girişlerinde kişilerin ateşleri ölçülmelidir. 38 dereceden yüksek ateş ölçümlerinde, kişiler içeriye alınmayarak tıbbi maske ile sağlık kuruluşuna başvurması sağlanacaktır.
  • Meclis toplantılarının yapılacağı binaların ve meclis toplantı salonlarının dezenfeksiyonu sağlanacaktır. Özellikle meclis toplantısı yapılacak yerde her toplantıdan önce bu işlem mutlaka yapılacaktır.
  • Uygun yerlerde el antiseptiği bulundurulacaktır.
  • Toplantı esnasında mesafe kuralına uygun şekilde oturum düzeni alınacaktır.
  • Meclis toplantılarının yapılacağı yerlere/binalara muhakkak maske takılarak girilecek ve toplantılar esnasında maske çıkarılmayacaktır.
  • Meclis toplantılarının yapılacağı binaların ve meclis toplantı salonlarının doğal havalandırması sağlanacaktır.
  • Meclis toplantılarının yapıldığı yerlerde/binalarda ortak kullanım alanlarında (lavabo vb.) temizlik ve hijyen kurallarına uyulması sağlanacaktır.

Belirtilen tedbirlere ve kurallara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası uygulanacak, aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacaktır, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacaktır."

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum