Manisa'da 5 oda başkanından ortak 'işgaliye' tepkisi

Manisa’da son günlerde ana halterlerde sıfır işgaliyle ilgili denetimler gerçekleşiyor. Bazı esnaflar dükkanın önüne aparatla ürünleri satmak için dükkanın önüne katıyor. Zabıta gelip bunun fotoğrafını çekip gidiyor. Ardından cezalar kesiliyor. Esnaflar yaşanan durumlara tepki gösterdi.

Manisa'da 5 oda başkanından ortak 'işgaliye' tepkisi
13 Ağustos 2020 - 16:31

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, Manisa Kahveciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Çetin, Manisa Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası Başkanı Halil Kırlı, Manisa Ayakkabıcılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akçın, Manisa Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Saffet Taşkıncan sıkıntı yaşayan esnafları ziyarte ederek sorunlarını dinledi. 


ODA BAŞKANLARI TEPKİLİ
Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, “Pandemi döneminde esnafın zaten işi zor. Eskiden de zordu ama şimdi daha zor. Biz kaldırım işgaliyle ilgili esnafı rahatlatma adına büyük mücadele verdik.  ilçe belediyelerinden sokak aralarında 60 cm, sevgi yollarında 2 metreye kadar müsait olan yerlerde izin alındı. ama ana halterler dediğimiz büyükşehre ait ana halterlerde kesinlikle sıfır işgal denildi. Biz dedik ki Manisa sıcak bir yer. Sıfır işgal olmaz. Eskiden gelen bir adet var mutlaka insan ürününü teşhir etmeye çalışıyor. Esnafımız sıfır işgaliye yapıyor, malını kaldırıma koymuyor. Fakat kendine ait dükkanın önüne bir aparatla bazı ürünlerini teşhir ediyor, asıyor. Şimdi bunun kimseye zararı yok. eğer yoldan geçerken birisinin kafasına deyse, birine herhangi bir zarar verse bizde kabul etmiyoruz. Ama bunlara baktığımız zaman esnaf odaları başkanlarımızla yerinde inceledik. Fakat böyle yanından geçerken, altından geçerken hiç kimseye zarar vermiyor. Sadece ön vitrindeki camın önü. Bunlar doğaldır. Malını teşhir edecek. Esnaf zaten sıkıntı içinde. Kirasını ödeyemiyor, vergisini ödeyemiyor. Evine ekmek götüremiyor. Hele bu durumda pandemi olayından dolayı biraz daha anlayışlı davranmamız lazım. İyi niyet göstermemiz lazım. herkes ekmeğinin peşinde. Ahi Evran kültüründen gelen esnafımızın kavgayla, gürültüyle işi olmaz. Hiçbir kolluk kuvvetine hakaret etmez. Eden olursa bizi karşısında bulur. Ama duyuyoruz ki bazı kolluk kuvvetleri biraz daha sert davranıyorlar. Esnafa karşı sert davranıyorlar. Biraz daha anlayışlı olunmasını bekliyoruz. Bu durum bizi, esnafımızı üzüyor. Esnafımız üzüldüğü zaman bizde üzülüyoruz. Ama tatlı dille her şey çözülür diye düşünüyoruz” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum