KAYSÜ bedeli için önemli karar

İYİ Parti Manisa Teşkilatı, KAYSÜ davasıyla ilgili 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, ilçe başkanları ve partililer katıldı.

KAYSÜ bedeli için önemli karar
24 Şubat 2021 - 13:02

İYİ Parti Manisa İl Başkanı Hasan Eryılmaz, mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararının Manisa için çok önemli olduğunu açıkladı. Eryılmaz, başta İYİ Parti Yunusemre İçe Başkanı Tufan Akan olmak üzere kararın alınmasında emeği geçen herkese teşekkür etti. Manisa'da büyükşehir belediyesini MHP'nin, Yunusemre ilçesini ise AK Partili belediyelerin yönettiğini ifade eden Eryılmaz, vatandaşların bu iki partiye suyu zam yapılması, Kaysü için oy vermediğini belirterek, hizmetin bedelini normal veriler üzerinden alınmasını istedi. Eryılmaz, vatandaşa karşı kaldırılacak olan eli siyasi çerçevede kıracaklarını vurguladı.

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan,  Başkan Akan, "Bugün burada pandemi koşullarıyla mücadele eden, her ne kadar iktidar kanadı kabul etmese de Cumhuriyet Tarihinin en büyük ekonomik kriziyle mücadele eden vatandaşlarımızı, bir de KAYSÜ ücreti ile karşı karşıya bırakan AK Partili Yunusemre Belediyesine karşı verdiğimiz hukuk mücadelesini kazandığımızı müjdelemek için toplandık.  Peki nedir KAYSÜ ücreti ? Katı Atık Yönetim Sistemi Ücretidir. Daha net bir ifade ile çöp toplama ücretidir. Tarih 3 Kasım 2020. Yunusemre Belediye Meclisinde İYİ Parti Grubu olarak bizim Red oyu verdiğimiz, Cumhur İttifakının oyları ile kabul edilen maddeye göre, vatandaşlarımızdan alınan KAYSÜ bedeli konutlarda  yüzde 30 oranında zamlanmıştı. Bu bedellerde, öyle adaletsizlikler vardı ki bazı işletmelerde KAYSÜ ücreti yüzde 2000 artış gösterirken, bazı kurumlardan KAYSÜ ücretinin hiç alınmaması söz konusuydu. Vatandaşlarımızın konutlarına gelen su faturalarında KAYSÜ ücreti 10.90 TL iken 13.81 TL ye yükselmişti. Vatandaşlarımızın böylesine büyük bir krizden geçtiği bu günlerde KAYSÜ bedeli adı altında yapılan soyguna karşı çıkarak, bu bedelin alınmamasına ilişkin Yunusemre Belediyesine, Manisa 1. İdare Mahkemesinde bu idari işlemin iptaline yönelik iptal davası açtık.  Manisa 1. İdare Mahkemesi, talebimizi haklı bularak Yunusemre Belediye Meclisi’nde alınan ve İYİ Parti grubunun mahkemeye taşıdığı bu maddeye ilişkin yürütmeyi durdurma kararı almıştır.  Yunusemre Belediyesi için Türk Yargısının vermiş olduğu bu kararın Manisa'mızın diğer ilçelerine de emsal teşkil edeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle vatandaşlarımız için kazandığımız hukuk zaferimizin bir an önce uygulanmaya başlamasını, Yunusemreli vatandaşlarımızın su faturalarına yansıtılan KAYSÜ bedelinin bir an önce kaldırılmasını istiyoruz.  İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı olarak buradan bir şeyin sözünü veriyorum. Ne ben, ne de meclis üyelerimiz vatandaşımızın aleyhine olan, cebine dokunan hiç bir karara imza atmayacağız. Bu zor dönemde bile, vatandaşımızın cebindeki paraya göz diken bu düzenden hukuk önünde hesap sormaya devam edeceğiz.  Bu bizim Yunusemre Belediyesine açtığımız ne ilk davadır ne de son olacaktır. Haksızlık ve hukuksuzlukları karşısında elif gibi dimdik durmaya devam edeceğiz" dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum