6 Manisalı öğrenci LGS'de 500 tam puan aldı

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 6 Haziran'da yapılan merkezi sınavın sonuçları açıklandı. Adaylar, sınav sonuçlarını "meb.gov.tr" adresinden öğrenebilecek. LGS 2021 sınav sonuçları açıklandı. Adaylar, sınav sonuçlarını "meb.gov.tr" adresinden öğrenebilecek. MEB, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da LGS sınav sonuçları ile "Merkezi Sınav Değerlendirme Raporu"nu yayımladı.  Milli Eğitim Bakanlığının Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları Serisinin 16'ncısı olan ve yürütücülüğünü Bakan Yardımcısı Mahmut Özer'in yaptığı raporda, öğrencilerin merkezi sınavdaki sonuçları ayrıntılı olarak incelendi, sınavdaki alt testlere ait dağılımlar değerlendirildi ve testin teknik özellikleri hakkında detaylı sonuçlara yer verildi.

6 Manisalı öğrenci LGS'de 500 tam puan aldı
30 Haziran 2021 - 15:31

1 milyon 38 bin 492 öğrencinin girdiği LGS kapsamındaki merkezi sınava katılım oranı yüzde 83 olarak gerçekleşti. LGS kapsamındaki merkezi sınava 36 farklı ilden katılan 97 öğrenci, tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı.

Manisa’da 6 öğrenci 500 tam puan aldı. Yunusemre ilçesinde 3, Akhisar’dan 1, Turgutlu'dan 1, Soma’dan 1 öğrenci 500 tam puan alarak Manisa’nın gururu oldu.  LGS kapsamındaki merkezi sınavda öğrencilere farklı branşlardan toplam 90 soru soruldu. Saat 09.30'da başlayan ilk oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil testleri uygulandı. İkinci oturum saat 11.30'da başladı ve bu oturumda öğrenciler matematik ve fen bilimleri testlerini cevapladı. Merkezi sınavda yer alan sorulardan hiçbiri iptal edilmedi.
Sınava 36 farklı ilden katılan 97 öğrenci tüm soruları doğru yanıtlayarak 500 tam puan aldı. Puanların 100 ile 500 arasında değiştiği dağılımda öğrencilerin yüzde 5,61'i, 400-500 puan aralığında yer aldı. Öğrencilerin en yoğun bulunduğu puan aralığı (yüzde 62,17) ise 200-299 oldu.

Raporda, bazı kişisel ve ailevi özellikleri ile sınav performansları arasındaki ilişki hakkında sonuçlara da yer verildi. Elde edilen bulgular, 2018, 2019 ve 2020 yıllarındaki merkezi sınavlarda olduğu gibi 2021 yılında da kız öğrencilerin matematik dışındaki tüm alt testlerde erkek öğrencilerden daha başarılı olduklarını gösterdi. 
Yapılan diğer bir incelemede, öğrencilerin anne ve baba eğitim düzeyleri arttıkça sınav puanlarının da arttığı belirlendi. Bu konuda yapılan diğer çalışmalarla tutarlı olan bu sonuç, velilerin eğitim düzeyleri ve dolayısıyla sosyoekonomik düzeylerindeki artışın öğrencilerin akademik performanslarındaki artışla ilişkili olduğunu gösterdi.


Manisalı öğrencilerin isimleri

 LGS  Lise Giriş Sınavında Manisa’dan 6 öğrenci 500 Tam puanla Türkiye birincisi oldu. 5 öğrenci özel okullardan derece yaparken Devlet okulundan sadece Cemal Ergün Ortaokulu öğrencisi Onat Sırrı Orbay başarı elde etti.
Akhisar Özel Eksen Ortaokulundan Mert Ege Bambal, Soma Özel Açı Ortaokulundan  Kağan Emre Tufan,Turgutlu Özel Kocatürk Ortaokulundan Yahya Aslanalp,Yunusemre Cemal Ergün Ortaokulundan Onat Sırrı Orbay, Özel Bahçeşehir orta okulunudan Ahsen Dedeler ve Bora Mercan 500 tam puanla Türkiye’deki 97 kişilik birincilik listesi içerisine girdi.
Manisa Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici ise 6 öğrencinin LGS ‘de 500 tam puanla başarı elde ettiklerini öğrencilerin başarıları ile gurur duyduklarını dile getirdi. İl Müdürü Dikici, “Çocuklarımızın başarılarından etken olan başta ailelerine, onların yetiştiren öğretmenlerini tebrik ediyorum. Manisa’nın eğitimdeki göğsünü kabartan çocuklarımızı yanaklarından öpüyorum” dedi.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum