Bugun...


Afgan Kızların Büyük Başarısı
Afgan bir kız robotik takımı, ABD'ye girişi iki kez engellendikten sonra, Avrupa'nın en büyük robotik festivalinde birinci sırayı elde etti.

Afgan Kızların Büyük Başarısı
+ -

Vizesiz olduktan sonra şeyleri tamamen kendi lehlerine çeviren kızlar, umut vazgeçmedi. Aksine, Estonya'da düzenlenen Robotex Festivalinde birinci sıraya girdi.

Potansiyel olarak Afganistan'daki ve dünyadaki tarımı ve çiftçiliğin geleceğinde bir atılım görevi görebilecek bir güneş enerjisiyle çalışan bir robot içeren bir teknoloji geliştirdiler.

ABD'ye giriş izni verilmedi sonra, kızlar yardım için internete girdiler ve bir sürü kamuoyu çığlığı sonrasında kızların nihayetinde seyahatlerine izin verildi.

Büyük cesaret ve cesaret sembolü olan kızlar hayallerini kurmak için birçok engeli aştılar. Kızlardan birisi babasını intihar bombası saldırısıyla bile kaybetti.

Afgan Büyük Britanya Büyükelçisi Said T. Jawad, "Genç kızlar, genç Afganlar tarafından başarıyla uygulanabileceklerin ve eğitimde mükemmel bir fırsat bulmaları halinde, dünyanın dört bir yanındaki insanlar için mükemmel bir örnek."

Kızlar için Robotex'te yarışan 3700 rakip ve 1600 robota karşı ikinci büyük kazanıyor. Temmuz ayının başlarında ekip Washington DC'deki FIRST Global Challenge'da cesaret için gümüş madalya kazandı ve birinci kızı Ivanka Trump ile tanışma ayrıcalığına sahip oldu.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI